Obiady w szkole
Porozumienie dla rodziców dzieci
eDziennik
Dziennik elektroniczny Vulcan
Wskazówki dla rodziców
Wytyczne GIS, MEN i MZ
10 zasad dla uczniów
Wytyczne GIS, MEN i MZ
Świetlica szkolna
Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy
epodreczniki.pl
Bezpłatne materały edukacyjne
NADANIE IMIENIA
Aktualizacja: 11 marca 2017

Uchwałą nr 224/IX/2003 Rady Miasta Lublin z dnia 4 września 2003 r., Gimnazjum nr 15 przy ul. Elektrycznej 51 w Lublinie nadano imię Jana Pawła II.

8 października 2003 roku w Gimnazjum odbyła sie wielka uroczystość Nadania Imienia. Szkoła przyjęła imię jednego z największych autorytetów w historii Polski - Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się mszą, w czasie której apb Józef Życiński poświęcił sztandar szkoły.

Następnie o godz.11.15 w szkole odbyła się druga część uroczystości, w której skład weszła część artystyczna.

Wszystkie klasy przygotowały plakaty, na których przedstawiono kolejne lata Pontyfikatu Jana Pawła II. Stanowiły one zasadniczą część scenografii.

Nadanie imienia

Od września 2017 roku w myśl reformy edukacji Gimnazjum nr 15 przekształcono w Szkołę Podstawową nr 15 zachowując imię Patrona, Jana Pawła II.

100. ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II
Aktualizacja: 18 maja 2020

18 maja 2020 r. obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papieża św. Jana Pawła II, Patrona Szkoły. W związku z panującą pandemią COVID-19 nie mogąc się jak co roku spotkać nauczyciele, uczniowie i rodzice przygotowali materiał filmowy przygotowany specjalnie na tę okazję.

IZBA PATRONA
Aktualizacja: 11 marca 2017

Po półrocznych planach i przygotowaniach 2 kwietnia 2007 roku została otwarta i poświęcona Izba Patrona. Pomysłodawcą i głównym projektantem wystroju sali był dyrektor gimnazjum Pan Adam Szymala, który nadzorował prowadzone prace. Projekt malarski ścian (Pieta i Golgota) przygotowała i wykonała szkolna plastyczka - Pani Barbara Wielgos. Na oficjalne uroczystości zaproszono poczty sztandarowe i przedstawicieli szkół papieskich z Archidiecezji Lubelskiej -uczestniczyli przedstawiciele 12 szkół noszących imię Jana Pawła II.

DĄB PAPIESKI

87. rocznicę urodzin Karola Wojtyły Rada Rodziców postanowiła uczcić zasadzeniem przed szkołą Dębu Papieskiego. Z tej okazji przewodniczący Rady Rodziców, Pan Zbigniew Wójtowicz, sprowadził sadzonkę dębu szypułkowatego, która była poświęcona 26 maja 2006 roku przez Benedykta XVI na Jasnej Górze, podczas jego pielgrzymki do Polski. Rada Rodziców ufundowała także granitowy kamień - tablicę, który będzie upamiętniał to wydarzenie. Cała uroczystość poprzedziła Koncert Laureatów IV Lubelskich Spotkań z Poezją Jana Pawła II i Poetycką Piosenką Religijną pt. „Nie ma ścieżek gotowych ...”.

TABLICA PAPIESKA

Po konsultacjach z nauczycielami tablicę zaprojektował Pan dyr. Adam Szymala. W centrum tablicy usytuowano Postać Jana Pawła II z wyciągniętymi rękami, jak miało to miejsce 2 czerwca 1979 roku podczas wyjścia Papieża z samolotu w dniu pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. W prawym górnym rogu umieszczono motto zaczerpnięte z homilii wygłoszonej do młodzieży w Łowiczu 14 czerwca 1999 r.

„Nie lękajcie się wejść na drogę waszego powołania, nie lękajcie się szukać prawdy o sobie i otaczającym was świecie ...”

Pod Osobą Papieża napis:
„Dla upamiętnienia nadania Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Jubileusz 25 – lecia pontyfikatu Społeczność Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie”

Realizację projektu zlecono artyście rzeźbiarzowi z Bełżyc Panu Witoldowi Marcewiczowi, który wiernie ukazał Postać Jana Pawła II z czasów Jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. 8 października 2003 r., w dniu nadania Gimnazjum imienia Jana Pawła II, Ogłoszenia została odsłonięta przez Przewodniczącego Rady Miasta Lublin Pana Zbigniewa Targońskiego. Poświęcenia tablicy dokonał śp. Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Życiński, Metropolita Lubelski.
DZIEŃ PAPIESKI
Aktualizacja: 11 marca 2017

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby uczcić największy autorytet XX wieku, wprowadził poprzez ustawę z dnia 27 lipca 2005 roku święto państwowe - Dzień Papieski. Obchodzone jest ono 16 października w rocznicę (16.10.1978) wyboru Arcybiskupa Krakowskiego Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Natomiast Kościół Katolicki obchody tego święta rozpoczął już w 2001 roku, które celebrowane są w niedzielę poprzedzającą 16 października

Nasze gimnazjum po raz pierwszy włączyło się w lubelskie obchody tego dnia w październiku 2003 roku. Było to dla społeczności szkolnej szczególnie wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy obchodziliśmy je jako "papieskie" gimnazjum.

OBCHODY ROCZNICY ŚMIERCI
Aktualizacja: 11 marca 2017

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37, po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, po 9666 dniach pełnienia pontyfikatu.

Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo licznych spekulacji i sugestii ustąpienia z funkcji, które nasilały się w mediach zwłaszcza podczas kolejnych pobytów papieża w szpitalu, pełnił ją aż do śmierci. W lipcu 1992 przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Jego długoletnie zmagania z chorobą i ze starością były osobistym przykładem głoszonych na ten temat poglądów, w których podkreślał godność ludzkiego cierpienia i odnosił je do męki Chrystusa. 13 maja 1992 papież, w 11. rocznicę zamachu, ustanowił Światowy Dzień Chorego.

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża rozpoczęło się 1 lutego 2005. Przez ostatnie dwa miesiące życia Jan Paweł II wiele dni spędził w szpitalu i nie udzielał się publicznie. Przeszedł grypę oraz zabieg tracheotomii, wykonany z powodu niewydolności oddechowej.

W czwartek 31 marca tuż po godzinie 11, gdy Jan Paweł II udał się do swej prywatnej kaplicy, wystąpiły u niego silne dreszcze, ze wzrostem temperatury ciała do 39,6°C. Był to początek wstrząsu septycznego połączonego z zapaścią sercowo-naczyniową. Czynnikiem wywołującym była infekcja dróg moczowych w osłabionym chorobą Parkinsona i niewydolnością oddechową organizmie.

Uszanowano wolę papieża, który chciał pozostać w domu. Podczas mszy przy jego łożu, którą Jan Paweł II koncelebrował z przymkniętymi oczyma, kardynał Marian Jaworski udzielił mu sakramentu namaszczenia. 2 kwietnia, w dniu śmierci, o godzinie 7:30 rano, papież zaczął tracić przytomność, a późnym porankiem przyjął jeszcze watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano. Później tego samego dnia doszło do gwałtownego wzrostu temperatury. Około godziny 15.30 bardzo słabym głosem papież powiedział: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca". O godzinie 19 wszedł w stan śpiączki, a monitor wykazał postępujący zanik funkcji życiowych. Osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził śmierć papieża Jana Pawła II o godzinie 21:37, a elektrokardiograf wyłączono po 20 minutach od tej chwili. Zmarł 2 kwietnia 2005 po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, w 9666. dniu swojego pontyfikatu. W ciągu ostatnich dwóch dni życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc na bieżąco wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.

Pogrzeb odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Po nabożeństwie doczesne szczątki polskiego papieża zostały pochowane w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego przez naszego papieża w 2000 roku. Prosty grobowiec przykryty skromną płytą jest spełnieniem woli zapisanej w testamencie.